İpek Böceklerinin Bakımı ve Beslenmesi

58

İpek böceği larvaları çok iştahlıdırlar ve devamlı olarak taze dut yaprağıyla beslenirler. Böceklerin üzerlerine kıyılmış dut yapraklarının miktarı böceğin iştahına göre, ne az ne de fazla olmalıdır. Az yem böceğin aç kalarak zayıflamasına ve hastalıklara dirençsiz kalmasına; fazla yem ise künenin birikmesi nedeniyle besleme yatağının soğuk ve rutubetli olmasına neden olur. Bu yüzden günde en az bir defa küne temizlemesi yapılmalıdır.

Birinci yaşta eşit aralıklarla günde 3-4 yem tüketirler. Dördüncü  günün sonuna doğru böceklerde renk ağarmaya, kafaları beyazlaşmaya ve şişmeye başlar. Bu uykunun habercisidir. Böcekler yem yemeyi keserek başlarını yukarıya doğru diker ve hareketsiz kalırlar. Bu durumdaki böcekler uykudadır. İpekböcekleri eşit aralıklarla, yeterli ve eşit yemlendiklerinde aynı anda uykuya girerler.
Biraz daha büyümüş olan 2. yaşa başlayan böcekler bu yaşta da eşit aralıklarla 3-4 yem yerler, yem boyutu yaklaşık 2-3 cm2 olmalıdır. Üçüncü yaşta ipekböcekleri yaklaşık 6 m2’ lik bir alana seyreltilir. Yem eşit aralıklarla 3-4 defa yaklaşık 5 cm2 boyutunda  kıyılarak verilmelidir.

Üçüncü yaş 3-4 gün sürer. Üçüncü günün sonuna doğru ipekböceklerinde renk ağarmaya, kafa şişmeye ve beyazlaşmaya başlar ve yem yemeyi keserek uyku başlar. Uyku 1,5 gün sürer. Uyku sonuna doğru kireç uygulaması yapılarak, ipekböceklerinin hepsi uyanınca seyreltilerek küne temizlenir. Dördüncü yaşta ipekböcekleri yaklaşık 15 m2’ lik bir alana seyreltilir. Yem eşit aralıklarla 4-5 defa verilmeli ve yaprak, filiz yemlemesine geçilmelidir.

Dördüncü yaş 4-5 gün sürer. İkinci günün sonunda veya 3. günün başında küne temizlenmelidir. Dördüncü günün sonunda kafa şişmeye, renk ağarıp, parlamaya başlar. Ağız dikkatli bakıldığında nokta şeklinde küçülmüştür ve az yem yerler, uyku yaklaşmıştır.  Böcekler  uyuduğunda  yem  kesilir.   Uykuda kireç uygulaması ve uykudan sonra küne temizleme yapılmalıdır. Dördüncü  uyku 2 gün sürer.
Beşinci yaşta ipekböcekleri sıklıklarına göre yaklaşık 25-30 m2’ lik alana seyreltilirler. Beşinci yaş 8-10 gün sürer. Bu yaş ipekböceklerinin hastalıklara karşı en hassas oldukları dönemleridir. Hastalıklardan korunmak amacıyla  ilk 5-6 gün mutlaka sönmüş toz kireç uygulaması yapılmalıdır. Havalar yağışlı ve rutubet yüksek ise askıya kadar kireç atılabilir. Bunda dikkat edilecek nokta ipekböceklerinin yaprakları yemiş olmalarıdır.

İpek böcekleri soğukkanlı hayvanlar olduğu için sıcaklık ipek böcekleri için son derece etkilidir. İpek böcekleri için en uygun sıcaklık; 25-26°C olmalı ve ani değişimler olmamalıdır. Bu sıcaklık değerleri gece-gündüz eşit olmalıdır. Sıcaklığın 20 °C'nin altına düşmesi ipek salgısının durmasına neden olur. Sıcaklığın çok yüksek olması da kozaların gevşek yapılı olmasına  neden olur. Askı dikiminden 8-10 gün sonra koza hasadı yapılarak, üzerlerindeki pamuk temizlenmelidir.

Nem doğrudan böceğin gelişimini, dolaylı yoldan ise besleme yatağındaki yaprakları etkilemektedir. İpek böceklerinin yetiştirildikleri yer çok kuru olduğunda yapraklar solar ve kurur. Bundan dolayı böcekler yem yiyemez. Fazla rutubetin olduğu durumlarda, hastalıklar için uygun ortam hazırlanmış olur. Nemin düşük olduğu durumlarda yerler ıslatılarak ve ıslak çarşaflar asılarak istenen nem sağlanabilir. İpek böcekleri için en uygun nem oranı %75-85 arasıdır.

İpek böceklerinin solunumundan dolayı çıkan karbondioksit gazı böcekler için zararlıdır. Bu yüzden  1-2 saatte bir havalandırılma yapılmalıdır.

İpek böcekleri çok karanlığı, fazla ışığı ve direkt güneş ışığını sevmezler. Bunun için düzenli ve uygun bir aydınlatma yapılmalıdır. Direkt güneş ışığına karşı camlar perde veya kağıt ile kapatılmalıdır.

4336 kere okundu.
İletişim için Merkez Mah. Kemerburgaz Cad. No:10 Kağıthane / İSTANBUL   Tel: +90 (212) 000 00 00    Faks: +90 (212) 000 00 00   E-Posta: info@hayvanciliksektoru.com